Szó szerint a QLED a „kvantumpont fénykibocsátó dióda” rövidítése. (Ezt nem szabad összetéveszteni az OLED-el , amely „szerves fénykibocsátó diódára” utal, és amely egy versengő megjelenítési technológia, amelyet itt nem részletezünk.)
Tehát mi az a kvantumpontos fénykibocsátó dióda – vagy QLED – kijelző, mint egy szokásos LCD televízió?
Ez a Samsung koncepció alapvetően csak annak a kvantumpont technológiának a legújabb fejlesztései, amelyen a vállalat az elmúlt években dolgozott.
Technikailag nézve a Samsung QLED tévéi egyáltalán nem QLED-k, legalábbis úgy, ahogyan ezt a kifejezést értjük. Egy „megfelelő” kvantum fénykibocsátó dióda elem saját fényt bocsát ki – a nyom a névben van -, míg a Samsung legújabb tévéi külön LCD háttérvilágítást (gyakran élen megvilágított háttérvilágítást) használnak, csakúgy, mint bármely más LED-LCD tévét . Tehát a QLED monikert inkább márkanévnek lehet tekinteni, mint a TV panel technológiájának valóban „kvantumugrását”.
A QLED TV-k azonban fémes kvantumszűrőt használnak a képernyő színének és kontrasztjának fokozására. Ez azt jelenti, hogy a HDR és a 4K képek képességei jelentősen javulnak a többi nem kvantumpontos LCD-LED-hez képest. A QLED TV modellek tartalmazzák a Samsung Bixby virtuális asszisztensét, valamint az Ambient Mode módot is, amely segít nekik kicsit jobban beolvadni a környezetükbe.
2021-től a Samsung QLED márkanevét „Neo QLED” -re változtatja, hogy lényeges változásokat jelentsen QLED-kínálatában. A fő különbség a MiniLED háttérvilágítás bevezetése, amely a megszokott mennyiségű LED-ek tízszeresét tartalmazza a fényerő, a szélesebb látószög és a csökkent virágzás érdekében – biztosítva, hogy a fény csak oda irányul, ahol rendeltetése.
Az eredmény? 100% -os DCI-P3 színmennyiség, valamint jobb helyi tompítás.
Arra a kérdésre, hogy mely specifikációk lépnének át a Neo QLED-re, Dan Schinasi, a Samsung terméktervezési igazgatója azt mondta: „Igen a HDMI 2.1-re . Igen 4K-ra 120Hz-en. Igen a VRR-nek . Igen a FreeSync Premium-hoz… Igen, mindenhez. ”
A Korea IT News új jelentése (a CNET- en keresztül ) azt állítja, hogy a Samsung már jövőre áttérhet az OLED-re – vagy legalábbis egyfajta OLED-re. Ez azt jelenti, hogy a márka megszünteti a QLED-et? Nem pontosan.
A jelentés évek óta elterjedt pletykákra épül, miszerint a Samsung kifejlesztett egy „QD-OLED” hibrid képernyőt, amely egy OLED TV panelt és a Samsung népszerű QLED kínálatát megalapozó kvantumpont technológiát ötvözne .
A QD-OLED állítólag önkibocsátó OLED panelt használ a kék fény kibocsátására, valamint egy kvantumpont szűrőt, hogy ezt a fényt más színekké alakítsa – megkerülve a háttérvilágítás szükségességét, mert az OLED panel saját fényforrásaként működik , de továbbra is a QLED technológiát használja a kontraszt növelése érdekében. A pontos hatás, vagy a képminőség szintje azonban még nem látható, de várhatóan nagyobb fényerőt és még szélesebb színskálát tesz lehetővé a hagyományos OLED-hez képest.
Nincs hivatalos modell vagy nyilvános ütemterv a Samsung számára, amely bemutatja a technológiát, de a jelentés megegyezik a piaci elemzők tavalyi állításával – az Omdia előrejelzése szerint a Samsung QD-OLED készleteinek tömeggyártása 2021 végén, 2022-es kiadásig indul.
Először is, minden QLED TV-nek van kvantumpont-szűrője. Ez egy apró kristály félvezető részecskékből álló film, amelyek színkimenete alapján pontosan szabályozhatók, és amelyek a régi tévék által használt piros, zöld és kék színszűrőket helyettesítik.
Ez a szűrő most alumínium-vegyületet is használ, hogy a pontok hatékonyabbá (és ezért világosabbá), valamint az áteresztő fény áthaladásában hatékonyabbá váljanak, ami szélesebb és pontosabb színt hoz létre.
A Samsung szerint QLED tévéi az új szűrőket használják a DCI / P3 színtér 100% -os lefedettségének megjelenítésére (olvasható: sokkal mélyebb fekete szintek és csillogó HDR ), és fenntartják ezt a teljesítményt a fényerőtől függetlenül.
Olyan fényesek, hogy a Samsung QLED tévéi a legtöbb prémium szetten akár 4000 nit csúcsfényességet is képesek kezelni. 1000 HD-re van szükség a HDR előállításához, ez nagyon világos, és messze meghaladja az OLED TV-kben található 1000 nit alatti szintet .
A pixelpanel-struktúra új fejlődése azt is jelenti, hogy a 2019-es és későbbi modellek sokkal jobbak a tengelyen kívüli megtekintéshez. Nappali környezetben ez lehet a QLED nagy eladási pontja.
A Samsung marketingjének “paradigmaváltás” hiperbolikáján túl nagyon fontos megérteni, hogy a QLED valójában egyáltalán nem újdonság. Valójában ez nem más, mint a legújabb – esetleg a műszakilag lehetséges utolsók között – a meglévő LED-LCD technológia módosítása, amely az elmúlt évtizedben uralta a nagyképernyős tévéket.
A QLED újításai – mélyebb feketék, jobb színek és szélesebb látószög – a LED és az LCD technológia három hagyományos problémájával foglalkoznak, de ugyanazokkal a problémákkal foglalkoznak a tévékészítők évről évre. Csak a közelgő felülvizsgálatokból derül ki, hogy a QLED valóban jelentős előrelépés-e a hagyományos LED-LCD képernyőkhöz képest – de jó az esély arra, hogy a Samsung új szettjeivel valódi javulást láthatunk ezeken a területeken.
Maga a Samsung is valószínű időkeretet adott QLED televízióinak, mondván, hogy számíthat arra, hogy egy QLED TV nagyjából 7-10 évig tart, mielőtt valamilyen vizuális romlást tapasztalna – hangsúlyozva ugyanakkor, hogy ez magában foglalja a okostévék s manapság.
Ebben a blogbejegyzésben a Samsung azt mondja, hogy “A fogyasztóknak a tipikus használat alapján átlagosan arra kell számítaniuk, hogy tévéjük képminősége hét és tíz év között nagyjából ugyanaz marad.
“Érdekes megjegyezni, hogy ennek a kifejezésnek a” tipikus felhasználás “meghatározása az elmúlt években kibővült az erőteljes videofelvételek növekedésével és az izgalmas” intelligens TV “funkciók fejlődésével. Most, egy tipikus napon bekapcsolhatja a tévét, hogy megnézze kedvenc műsorának legújabb epizódját, játékot indítson barátaival, vagy kezelje otthona IoT készülékeit.